Hagyományok ápolása

A nevelés szerves része a néphagyomány ápolás. Minden jeles napot egy hosszabb előkészület vezet be, amelyhez az óvónő a gyermek kíváncsiságát felkeltve, változatos tevékenységet biztosít.

A hagyományok ápolása közben történő együttjátszás, együttmunkálkodás, tervezgetés örömtelivé, izgalmassá teszik a várakozás időszakát.

Hagyományaink többségét úgy szervezzük, hogy a szülők is részesei lehessenek az óvoda rendezvényeinek. A szülői munkaközösség bevonásával aktívan részt vállalhatnak mind a szervezési, mind a lebonyolítási feladatokban. A közös élmények erősítik az összetartozás érzését, megalapozzák a gyermekek identitástudatát.

A születésnapok, névnapok megünneplése csoportonként eltérő, a csoportokban kialakított hagyományokhoz kötődik.

A német kisebbség nyelve, hagyományai generációról generációra öröklődnek. A német nemzetiségi hagyományok ápolása, az értékek átörökítése a kétnyelvű óvodai nevelés szerves része. Gyermekeink szívesen táncolnak, énekelnek, zenélnek és  viselik  népviseletünket.

Ellátogatunk tájházakba, megfigyeljük a népi kismesterségeket: fazekas, kékfestő, kosárfonó, mézeskalács készítő.

Hagyományápolásunk a gyermekek játékában és kézműves tevékenységeiben is megmutatkozik: gyapjút fonunk, nemezelünk,   szőnyeget szövünk,  agyagozunk, csuhéból,  barkácsolunk.